Spawanie to jedna z najpopularniejszych metod trwałego łączenia stali. Jest procesem stosunkowo szybkim i dającym dobre efekty, wiele jednak zależy od zastosowanej techniki – łatwość wykonania i niski koszt realizacji niekoniecznie przekłada się na wysoką jakość spawu. Którą technikę można więc uznać za najlepszą w przypadku stali nierdzewnej?
Spawanie metodą MAG 135
Metoda MAG polega na spawaniu łukowym przy użyciu elektrody topliwej, w osłonie aktywnych chemicznie gazów albo odpowiednio przygotowanych mieszanek gazowych – jest to dwutlenek węgla bądź jego mieszanina z argonem. Elektrodą jest w tym przypadku drut metalowy albo proszkowy, który podaje się w sposób ciągły. Zarówno gaz osłonowy, jak i druty elektrodowe, należy zawsze dobrać stosownie do rodzaju spawanego metalu.
Spawanie techniką MAG, które zlecić można w Nova Trading, jest polecane przede wszystkim przy stali o dużej grubości, ale można w ten sposób łączyć także cieńsze materiały. Zaletą metody MAG jest możliwość stworzenia trwałej, wytrzymałej spoiny, sporym plusem jest także wysoka wydajność pracy, dlatego jest to technika powszechnie stosowana w produkcji seryjnej oraz przy łączeniu elementów o większych rozmiarach. Spawanie techniką MAG praktykowane jest m.in. w przemyśle kolejowym, stoczniowym, motoryzacyjnym, maszynowym, rafineryjnym.
Spawanie metodą MIG 131
Technika MIG jest podobna do metody MAG – drut topliwy tak samo pełni rolę spoiwa, różnicą jest jednak to, że gaz osłonowy nie bierze udziału w procesie spawania. Przy metodzie MIG używa się z gazów szlachetnych, głównie argonu lub helu. Spawanie w trybie MIG idealnie sprawdza się przy łączeniu aluminium oraz miedzi, ale stosunkowo rzadko korzysta się z tej metody przy stali nierdzewnej, głównie ze względu na to, że istnieje ryzyko odkształcenia stalowego elementu i osłabienia jego odporności na korozję – technika ta wymaga dużej wprawy i stałego kontrolowania temperatury spawania. Spawanie MIG znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle ciężkim.
Spawanie metodą TIG 141
Kolejną metodą wykorzystywaną do spawania stali nierdzewnej jest technika TIG, która najlepiej się sprawdza przy materiałach o grubości w zakresie od 0,4 do 5 mm. Technika ta wyróżnia się wysoką stabilnością i małą ilością wprowadzanego ciepła, a gotowa spoina jest niezwykle estetyczna, precyzyjnie wykończona oraz trwała. Spawanie TIG niezbyt nadaje się do łączenia wielkogabarytowych elementów – używa się tej techniki najczęściej do spawania mniejszych części.